BLOG
BLOG
BLOG
BLOG
BLOG

Marka z obliczem: Skuteczność ambasadorów marki w świecie biznesu

Chcesz dotrzeć do szczególnej grupy docelowej? Zależy Ci na dobrej opinii i zaufaniu wśród klientów? Jak wiadomo, dobre rzeczy bronią się same, ale by przebić się do świadomości klientów, czasami nie wystarczy tylko jakość. Warto zastanowić się nad zatrudnieniem ambasadora marki. Kim on jest i co może zrobić dla Twojej firmy? Oto czego się dowiesz z naszego tekstu:

  • kim jest ambasador marki
  • jaki jest zakres działań ambasadorów
  • zasady, na jakich opiera się współpraca ambasadorska
  • korzyści i ryzyka płynące z posiadania ambasadora
  • ambasador a influencer, jakie są różnice

Kim jest ambasador marki

Ambasador jest twarzą danej marki, nie musi być influencerem, a i jego rola jest zupełnie inna. Musi być to ktoś, kto wzbudza zaufanie, jest autorytetem lub ekspertem w danej dziedzinie, dobrze zna produkt/markę, którą reklamuje, jest jej użytkownikiem. Na ambasadorów wybiera się nie tylko osoby znane i lubiane. Ambasadorzy muszą cieszyć się dobrą opinią, skandaliści nie sprawdzą się w tej roli.
Ambasador ma przede wszystkim budować zaufanie, nie zasięg. Oczywiście celem jest zwiększenie liczby klientów, jednak odbywa się to w inny sposób, niż w przypadku influencerów. Relacje z ambasadorem są długofalowe, bardzo często wieloletnie. Taka osoba jest przedstawicielem jednej marki, nie angażuje się w działania promocyjne innych firm. Jej wizerunek ma kojarzyć się z konkretnym brandem. Należy rozważnie wybrać swojego przedstawiciela. Jego zachowanie wpływa bezpośrednio na wizerunek całej marki.

Czym zajmuje się ambasador?

W skrócie — dobrym wizerunkiem marki, jednak jest to zbyt duże uproszczenie. To reprezentant, który wszędzie stawia markę w dobrym świetle. Aktywnie działa też w sieci, tworzy treści zarówno tekstowe, jak i wizualne. W przypadku bycia ambasadorem produktu pokazuje np. sposób jego użycia, zalety. Często też odpowiada na pytania związane z marką, czy udziela porad na jej temat. Zazwyczaj odbywa się to poprzez media społecznościowe.
Aktywność ambasadora nie ogranicza się tylko do social media, występuje on też na różnego rodzaju eventach i w mediach tradycyjnych. Popularne jest też tworzenie linii produktowych danego ambasadora, np. biżuterii czy ubrań. Czasem zostaje też twarzą konkursów lub promocji. Jedną z ważniejszych funkcji ambasadora, jest bycie z marką na dobre i na złe. Czyli w przypadku kryzysu wizerunkowego (co może się przytrafić każdemu) ambasador nas nie opuszcza, tylko aktywnie broni dobrego postrzegania brandu.

Zasady dobrej współpracy

Z każdym ambasadorem podpisujemy oddzielną umowę. Im bardziej jest ona szczegółowa, tym lepiej. Pozwoli to w przyszłości uniknąć nieporozumień w czasie współpracy. Jeśli posiadasz kilku ambasadorów, zasady współpracy zawrzyj w regulaminie.
Co powinno znaleźć się w umowie? Obowiązki, jakie ma wykonywać ambasador, ale i zobowiązania firmy wobec niego. Sposób i miejsce publikowania treści, ich rodzaj i ilość. Określenie czego nasz reprezentant nie może publikować w social mediach i jakich aktywności podejmować. Możemy zastrzec wyłączność i zakazać pracy dla konkurencji lub stworzyć listę podmiotów, z którymi nie chcemy, żeby współpracował, podczas współpracy z naszą firmą. Ważną kwestią jest też wysokość i sposób wynagrodzenia. Najpopularniejsze są trzy formy:
  • wynagrodzenie stałe
  • prowizja
  • stawka godzinowa
Wszystko zależy od preferencji obu stron, zakresu i rodzaju działań ambasadorskich. Wysokość stawki zależy od popularności, czy ambasador jest ekspertem w danej dziedzinie, poziomu zaufania. W sieci można znaleźć różnego rodzaju zestawienia wynagrodzeń dla znanych osób, w zamian za bycie twarzą marki. Może to być pomocne w określeniu wysokości wynagrodzenia.

Jakie korzyści, ale i ryzyko płynie z posiadania ambasadorów

Jak już zostało wyżej wspomniane, niewątpliwym atutem posiadania ambasadora jest pomoc i wsparcie w czasie kryzysu wizerunkowego. Dobry ambasador potrafi wyciszyć nastroje i odbudować relacje z klientami. Pozwala to szybciej podnieść się po porażce i utrzymać reputację firmy. 
Przejdźmy więc do głównego ryzyka związanego z posiadaniem programu ambasadorskiego. Mianowicie, to nasz ambasador przechodzi przez kryzys wizerunku. Co powinniśmy wtedy zrobić? Przede wszystkim nie dopuścić, by przeniosło się to na postrzeganie marki. Wszystko zależy też od rangi „przewinienia”. Czasem są to „drobnostki” jak nierozważna wypowiedź, czy niepopularna opinia. Wtedy możemy się odciąć od poglądów ambasadora. Co zrobić, gdy skala problemu jest zbyt duża? Czasem pozostaje jedynie zerwanie współpracy. Nie chcemy, aby reprezentował nas ktoś, kto np. zachował się niemoralnie. Czasem zdarza się, że ambasador zostanie przyłapany przez potencjalnych klientów na nieznajomości promowanego przez siebie produktu, czy usługi. Przed taką sytuacją uchroni nas dobry research i poprawnie skonstruowana umowa.
Wróćmy jednak do zalet. Dobry reprezentant nadaje ludzkiej twarzy marce. Staje się ona bliższa klientowi, chętniej się z nią identyfikuje. Sympatia, jaką klienci darzą daną osobę, może się przełożyć na sprzedaż. Fani często podążają za swoim idolem, ufają mu, są skłonni kierować się jego opinią podczas zakupów. Duża popularność to także duże zasięgi. Co jak wiemy, również może poprawić nasze wyniki sprzedażowe. 
Ambasador może nie tylko powiększyć grono odbiorców, ale też dotrzeć tam, gdzie wcześniej marka nie mogła się przebić. Jeśli dopiero rozpoczynamy działalność albo nasze działania marketingowe były prowadzone na mniejszą skalę, możemy w ten sposób uwiarygodnić naszą firmę w oczach klientów. Dobrą strategią jest też testowanie przez ambasadora nowych produktów, niedostępnych jeszcze w sprzedaży. Wzbudza to zaciekawienie i chęć osobistego wypróbowania przedmiotu lub usługi. 

Różnice pomiędzy ambasadorem, a influencerem

Z pozoru wydaje się, że influencer i ambasador marki, to te same pojęcia. Różnice są jednak wyraźne. Jak już zostało wspomniane, ambasador to twarz marki. Łączą go długookresowe relacje z daną firmą, podczas trwania umowy nie współpracuje z konkurencją. Aktywnie promuje produkt lub usługę, której jest ambasadorem. Jego aktywność nie ogranicza się tylko do Internetu. Ambasador nie musi być influencerem. Tę rolę często pełnią aktorzy, sportowcy, eksperci w konkretnej dziedzinie.
Influencer działa w obszarze social media. Jego główną zaletą jest ilość fanów i zasięgi, jakie może wygenerować. Współpraca z nim ogranicza się zazwyczaj do jednego projektu. Nie obowiązują go tak ścisłe reguły, jak w przypadku ambasadora. Influencerzy prowadzą działania promocyjne kilku marek jednocześnie. Ich aktywność, to posty w social mediach, których ilość regulowana jest przez umowę. W przypadku kryzysów influencerzy raczej szybko odcinają się od brandu, z którym podejmują współpracę.
Podsumowując, współpraca ambasadorska może być bardzo korzystna dla Twojej firmy. Dobry ambasador potrafi ocieplić wizerunek marki i pomóc w osiągnięciu założonych celów, takich jak sprzedaż, czy budowanie świadomości wśród potencjalnych klientów. Jeśli chcesz wykorzystać pełnię możliwości, jakie daje posiadanie ambasadora, skontaktuj się z nami. W Trakido dobierzemy odpowiednią osobę do rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności oraz opracujemy satysfakcjonujący dla obu stron plan współpracy. Nie czekaj i skontaktuj się z nami!

Odkryj sekrety skutecznego brandingu: Klucz do wzrostu Twojego biznesu!

brand-strategy
Nasz artykuł zdradzi Ci tajniki budowy marki, która przyciąga uwagę i lojalność klientów. Poznaj strategie, które pomogą Ci wyróżnić się na rynku i osiągnąć sukces biznesowy.
Czytaj więcej

Content Marketing: Sztuka tworzenia treści, która przyciąga i konwertuje.

content-marketing
Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci w skutecznej promocji online. Dowiedz się, jak kształtować treści, które angażują, budują zaufanie i przynoszą wzrosty w biznesie.
Czytaj więcej

Remarketing: Jak wykorzystać drugą szansę na konwersję?

remarketing-agencja-marketingowa-trakido
Dowiedz się, jak efektywnie docierać do użytkowników, którzy już odwiedzili twoją stronę, i zwiększyć wskaźniki konwersji.
Czytaj więcej

SEO: Sekret skutecznego pozycjonowania online.

Poznaj najważniejsze strategie i narzędzia, które pomogą Ci zdobyć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i zwiększyć widoczność Twojej strony internetowej.
Czytaj więcej

Zapisz się na KONSULTACJĘ!

Zapisz się do newslettera i poznaj jedne z najskuteczniejszych narzędzi do prowadzenia działań marketingowych w sieci.
Dziękujemy, właśnie otrzymaliśmy Twoją wiadomość! Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe :)
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza.

Napisz do nas

Właśnie otrzymaliśmy Twoją wiadomość! Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe :)
Ups!Coś poszło nie tak podczas wysyłania wiadomości.
AUTOMATYZACJA SPRZEDAŻY
Odkryj potencjał automatyzacji sprzedaży. Skontaktuj się z nami i zwiększ efektywność swoich działań już teraz!
OBSŁUGA SOCIAL MEDIA
Dowiedz się, jak łatwo zaplanować i zautomatyzować publikację postów na Social Media. Spraw, aby Twoje treści trafiały do właściwych odbiorców.
KONSULTACJA MARKETINGOWA
Chcesz rozwinąć swój biznes, dotrzeć do nowych klientów, zwiększyć sprzedaż, ale nie wiesz jak? Skontaktuj się z nami i umów na konsultację marketingową!
Projekt i Realizacja
logo-trakido