BLOG
BLOG
BLOG
BLOG
BLOG

Co to jest pozycjonowanie strony i dlaczego go potrzebujesz?

Czym jest SEO i jak może pomóc Twojej firmie!

SEO (z ang. Search Engine Optimization) to pozycjonowanie stron w wyszukiwarce. Po wpisaniu wybranego hasła do przeglądarki widzisz listę wyników. Pierwsze cztery to płatne reklamy. W tym artykule skupimy się na wynikach organicznych, czyli takich, które w ramach bezpłatnego ruchu proponuje nam Google. 

Poprawnie zoptymalizowana strona pod kątem SEO wyświetla się wyżej od innych. Znacząco zwiększa to szanse na wyświetlenie jej przez użytkownika, a co za tym idzie — na zrealizowanie celów biznesowych Twojej firmy. Jak to działa? Po prostu użytkownicy chętniej klikają linki, które wyświetlają się na początku. Zdecydowanie mniej osób przegląda dalsze strony wyszukiwania.

Z tego artykułu dowiesz się:

Co wpływa na pozycję Twojej strony?

Wyróżniamy trzy główne filary odpowiedzialne za ranking w Google. Są to:
 • treść strony oraz jej optymalizacja on-site (optymalizacja techniczna)
 • popularność w postaci linków off-site
 • ocena stron przez użytkowników
Treść strony musi zawsze odpowiadać zapytaniom użytkowników. Gdy ktoś chce np. sprawdzić hasło agencja marketingowa w Toruniu, to ta informacja musi mu się od razu wyświetlić. Nie może to być agencja w Warszawie, czy Krakowie. Nie tego szuka użytkownik. Google dba o to, aby pokazywać najlepsze odpowiedzi na zadane pytanie. Premiuje te strony, które najlepiej spełniają to założenie. Analogicznie, im mniej treść strony pasuje do pytania, tym niżej w rankingu się znajdzie.
Co oznacza optymalizacja strony www (on-site)? To działania prowadzone bezpośrednio na stronie. Mają za zadanie sprawić, że strona będzie dobrze widoczna dla robotów, a cała zawartość jak kontent czy układ będą zwiększać jej efektywność. Skoro wiemy już, na czym polega on-site to, na jakich działaniach najlepiej się skupić? Po pierwsze — tytuły i nagłówki. Muszą być unikalne i się wyróżniać. Po spojrzeniu na tytuł lub nagłówek zarówno użytkownik, jak i wyszukiwarka nie mogą mieć wątpliwości, czego dotyczy tekst i co jest w nim najważniejsze.
Linki wewnątrz strony — tu zasada jest bardzo prosta. Im mniej kliknięć prowadzących do podstron, tym lepiej. Odnośniki ułatwiają lepsze zapoznawanie się z treścią witryny. Gdy nie trzeba „dokopywać się” do informacji, Google uzna naszą stronę za przyjazną.
Szybkość, liczy się szybkość. Pamiętasz (a może znasz z opowieści) gdy na załadowanie się strony trzeba było czekać kilka minut? Albo na pobranie obrazka trzeba było zarezerwować pół dnia i pilnować, aby nikt nie korzystał w tym czasie z telefonu? Jak dobrze wiesz, te czasy bezpowrotnie minęły. Teraz strona musi załadować się błyskawicznie, inaczej użytkownik ją opuści i wybierze inną. Jaki jest optymalny czas ładowania według Google?
Do 3 sekund, tylko tyle czasu masz na przedstawienie tego, co do zaoferowania ma Twoja firma. Zrób więc wszystko, by być szybszym od innych.
Linki off-site, czyli linki zewnętrzne. Kiedyś liczyła się tylko ich ilość, teraz to się zmieniło i najważniejsza jest jakość. Proces pozyskiwania linków nazywa się link buildingiem. Jakie jest zadanie linków i czemu warto zadbać o wartościowe odnośniki? Dobre linki pomagają w lepszej widoczności strony. Im więcej wartościowych linków prowadzi do Twojej strony, tym lepiej. Roboty w wyszukiwarkach stale skanują strony internetowe. Same linki możemy podzielić na dwie grupy — linki dofollow i nofollow. Atrybuty przypisane do znaczników HTML informują je, czy powinny podążać za daną stroną. Celem tego zabiegu jest poprawa jakości wyników wyszukiwania oraz zapobieganie przetwarzania spamu.
 • Dofollow — ten atrybut nakazuje robotom z wyszukiwarki podążanie za daną stroną. Przekazuje informację, że ta strona internetowa jest godna zaufania i wartościowa.
 • Nofollow — informuje roboty wyszukiwarek, takie jak Googlebot, żeby nie przekazywały wartości linka do strony, do której prowadzi ten link.
Skąd pozyskiwać wartościowe linki? Pisząc artykuły o ciekawej treści, które zainteresują użytkowników i będą przez nich chętnie polecane. Dobrym sposobem są też wpisy gościnne. Jeśli masz wiedzę na dany temat, wiesz „co w trawie piszczy” i na bieżąco śledzisz daną dziedzinę, możesz napisać artykuł na zaprzyjaźnionym portalu. Taka współpraca ma obopólne korzyści — portal zyskuje ciekawy i angażujący tekst, a autor zostawia link do swojej strony. Możemy dzięki temu zbudować sobie pozytywny wizerunek eksperta, nawiązać trwałą relację z autorami portalu, a przez to zyskać jeszcze więcej dobrych linków.
Starsze domeny, o większym autorytecie w Google są najlepszym miejscem do link buildingu. Każdy taki link automatycznie podnosi wartość Twojej strony. Istnieje też System Wymiany Linków, w skrócie SWL. Nie jest to jednak polecany sposób, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia. Dlaczego? Ponieważ jest to sposób dość ryzykowny. Owszem, możemy w ten sposób bardzo szybko wypozycjonować stronę, ale Google może takie działania uznać za spam, a to wiążę się z nieprzyjemnymi konsekwencjami jak spadek autorytetu lub w nawet ban. Na czym dokładnie polega SWL? To publikowanie linków na wybranej stronie, która wyraziła na to zgodę. Same systemy wymiany linków dzielimy na dwie kategorie:
 • Statyczne — czyli wstawianie tych samych linków na tych samych stronach. Trwa do momentu, aż dana domena nie zostanie zamknięta.
 • Dynamiczne — prawdziwa loteria, linki wstawiane są losowo, a tematyka adresów, na których się znajdą, jest bardzo szeroka.
Jak widać, wymiana linkami jest to kusząca ze względu na szybki efekt metoda na pozycjonowanie. Jednak biorąc pod uwagę ryzyko, zdecydowanie lepiej wybrać bardziej czasochłonne, ale pewne i bardziej wartościowe sposoby na podniesienie rangi danej witryny.
Ważne są też anchory. Czym one są? To tak zwane teksty zakotwiczenia, czyli treść, na którą klikamy, a ta przenosi nas w inną stronę internetową. Co może być anchorem? Przykładem może być nazwa firmy jak Trakido (anchor brandowy), adres URL, czy wyrażenie „kliknij tutaj” (anchor nawigujący).
Lubiani ludzie są popularni. To samo dotyczy Twojej witryny w przeglądarce. Jeśli jest dobrze oceniana przez użytkowników, to automatycznie zwiększy się też jej wiarygodność, a co za tym idzie popularność i pozycja w wyświetleniach. Dlatego warto walczyć o pozytywne opinie. Prędzej oddamy auto do naprawy polecanemu mechanikowi, niż komuś o kim nigdy nic nie słyszeliśmy.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby nasze pozycjonowanie było bardziej efektywne?

Idealna strategia pozycjonowania:

Co zrobić, aby SEO było na naprawdę dobrym poziomie? Prowadzenie takich działań to dość trudny proces rozłożony w czasie. Na pierwsze wyniki musimy poczekać kilka tygodni, jednak pełne spektrum procesu widzimy zazwyczaj po kilku miesiącach. Całość możemy podzielić na trzy główne elementy:
 • Idealne dobranie słów kluczowych i zbudowanie treści. Wszystko pasuje do intencji wyszukiwania i celów biznesowych. Tak jak zostało to wspomniane na początku tego tekstu — konkretne pytanie = konkretna odpowiedź. Twoja strona musi odpowiadać na potrzeby klientów. Poprzez umiejętny dobór słów kluczowych będziesz lepiej widoczny dla wyszukiwarki. Google nie faworyzuje nikogo, ale wybiera najlepszych. Chcesz dołączyć do tego grona? W Trakido znamy na to sposoby :)
 • Maksymalna optymalizacja strony i wyeliminowanie wszelkich błędów technicznych. Strona musi chodzić płynnie i szybko. Bez żadnych zacięć, czy błędów, jak znany wszystkim błąd 404. Nic tak nie zniechęca użytkownika do korzystania z danej strony, jak no właśnie — brak możliwości z niej skorzystania.
 • Proces pozyskiwania linków i popularności strony pozbawiony dużego ryzyka oraz trudny do powielenia przez konkurencję. Musisz być unikalny, wyróżniać się wśród innych. Twoje działania muszą być nie tylko obliczone na sukces, ale też bezpieczne. Ryzyko może przynieść wygraną, ale też porażkę. Odpowiednie know-how sprawi, że Twój biznes będzie rozpoznawalny, oraz przynosił zyski.

Pozycjonowanie przy mapach Google:

Jeśli zależy Ci na lokalnej reklamie Twojego biznesu, zdecydowanie przydatne będzie dobre wypozycjonowanie Twojej wizytówki w Google Maps. Coraz częstsze jest wyświetlanie pozycji z Google Maps jako pierwszych, zamiast tradycyjnego linku. Algorytmy są dokładniejsze i lepiej przewidują, czy dane hasło jest lokalne, czy globalne. Przykład pozycjonowania lokalnego? Proszę bardzo! Artykuł, który właśnie czytasz. Znalazłeś się tu, ponieważ, interesujesz się pozycjonowaniem stron w Toruniu. Zależy Ci, aby Twoja firma była pierwsza w wyszukiwarce, wpisałeś hasło i oto jesteś. Nieważne, jakiego rodzaju biznes prowadzisz, zrobimy wszystko, żebyś był dobrze widoczny w sieci.

A teraz trochę techniki…

Dobry przedsiębiorca, zanim zacznie nowy biznes, tworzy najpierw biznesplan. To podstawa jego przyszłych działań. Tak samo tworząc stronę internetową, najpierw trzeba zająć się aspektami technicznymi, które będą solidną podstawą do dobrej widoczności w sieci. SEO techniczne, to bardzo rozbudowany dział. Nie ma prostego i krótkiego przepisu na dobrą optymalizację. W tym artykule skupimy się na jej najważniejszych aspektach.

Analiza słów kluczowych:

Słowa kluczowe, czyli klucz do sukcesu. Dzięki właściwemu doborowi słów, jakich użyjesz do opisania swojej witryny, Google lepiej przypasuje ją do wyników wyszukiwania. W przypadku agencji marketingowej słowa kluczowe, to np. „SEO”, „pozycjonowanie”, „agencja marketingowa Toruń”. Dobrze dobrane słowa windują stronę w rankingu, te złe sprowadzają ją w dół. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych definicji na temat fraz wyszukiwania.

Fraza ogólna — to zapytanie wpisywane przez użytkowników do wyszukiwarki Google lub innych. Użytkownicy Internetu poszukując różnych informacji, produktów, czy też usług, posługują się frazami kluczowymi.

Rodzaje fraz kluczowych:

 • frazy ogólne (składają się z 1-2 wyrazów)
 • frazy „long tail” (frazy bardziej szczegółowe, powyżej 2 słów)
 • frazy brandowe (to słowa kluczowe zawierające nazwę firmy lub markę np. trakido.pl :)
 • frazy lokalne (są to frazy wykorzystywane przy pozycjonowaniu lokalnym, zawierają najczęściej nazwę miejscowości lub regionu) np. pozycjonowanie Toruń, SEO Toruń

Sposoby wyszukiwania fraz i narzędzia do ich analizy:

 • Senuto
 • Semstorm
 • Google Search Console
 • AnswerThePublic
 • Google Keyword Planner
 • Google
 • Google Trends

Narzędzia do optymalizacji:

Jest ich wiele, warto zainteresować się tym dostarczanym od samego Google. Dodatkowo jest ono bezpłatne i dobrze sprawdza się w podstawowej analizie SEO.
 • Google Search Console — panel do monitorowania strony pod kątem tego, jak wypada ona w Google. Umożliwia sprawdzenie indeksowania fraz, na jakie wyświetla się w wyszukiwarce, czy profil linków przychodzących (np. z jakiej witryny pochodzą, co jak już kilkukrotnie zostało wspomniane, jest bardzo ważne).

Narzędzia do SEO:

 • analiza słów kluczowych np. Planer słów kluczowych
 • analiza techniczna strony — crawlery (symulują zachowanie Google Bota) np. sitebulb, screaming frog
 • narzędzia wspomagające analizę np. web.dev
 • Ahrefs — dzięki temu narzędziu możemy sprawdzić swoją domenę, ale też konkurencję
 • Senuto — umożliwia analizę swojej domeny, jak również konkurencji pod kątem widoczności
 • Surferseo — służy głównie do analizy słów kluczowych i analizy kontekstu

Optymalizacja UX/SXO (user experience, search experience optimization)

Czym jest UX i SXO? 

User experience, to nic innego jak optymalizacja strony tak, aby pozostawić w użytkowniku miłe wrażenie z jej korzystania. Jeśli strona jest czytelna i łatwa w obsłudze zachęca użytkownika do jej częstego odwiedzania. 

Search experience optimization to w skrócie połączenie UX i SEO. Ma na celu:
 • analizę jakości treści
 • analizę poruszania się po witrynie np. Hotjar.com
 • wykluczenie błędów w nawigacji np. błędy 404

SEO w Social Mediach:

Social Media, to obecnie potęga. Większość użytkowników Internetu ma konto na choć jednym portalu społecznościowym. Najpopularniejsze z nich jak Facebook, Instagram, czy TikTok są doskonałym miejscem na zwiększenie świadomości o marce. Kto z nas, choć raz nie kliknął odnośnik na danym portalu? Wysoki współczynnik CTR (click-through rate) pomaga w zwiększeniu widoczności Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Sama obecność w Social Mediach to jednak nie wszystko. Należy zadbać o wysokiej jakości kontent, który będzie chętnie klikany przez użytkowników.

Co to jest Content Marketing i co go łączy z SEO?

Content Marketing jest to rodzaj strategii marketingowej, w ramach której podejmowane są działania publikacji i promocji wartościowych treści. Content to nie tylko tekst. To też audio, wideo, grafika, oraz odpowiednia optymalizacja SEO. Celem Content Marketingu jest zbudowanie z odbiorcą Twoich treści więzi. Dzięki czemu np. podczas zakupów uzna Twoją ofertę za najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb. Budowanie relacji z klientem jest szczególnie ważne w dobie powszechnego używania adblocków. Takiemu internaucie Twoja reklama po prostu się nie wyświetli.
Podsumowując, pozycjonowanie strony to niezwykle ważny obszar działań biznesu. Pozwala realnie zwiększyć ilość potencjalnych klientów na stronie www, co przekłada się na sukces finansowy danej firmy. Takie działania mogą wydać się trudne i skomplikowane. Jeśli chcesz zoptymalizować swoją stronę pod kątem SEO, chętnie to dla Ciebie zrobimy! Kliknij przycisk poniżej, a skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy naszą ofertę!

Odkryj sekrety skutecznego brandingu: Klucz do wzrostu Twojego biznesu!

brand-strategy
Nasz artykuł zdradzi Ci tajniki budowy marki, która przyciąga uwagę i lojalność klientów. Poznaj strategie, które pomogą Ci wyróżnić się na rynku i osiągnąć sukces biznesowy.
Czytaj więcej

Content Marketing: Sztuka tworzenia treści, która przyciąga i konwertuje.

content-marketing
Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci w skutecznej promocji online. Dowiedz się, jak kształtować treści, które angażują, budują zaufanie i przynoszą wzrosty w biznesie.
Czytaj więcej

Remarketing: Jak wykorzystać drugą szansę na konwersję?

remarketing-agencja-marketingowa-trakido
Dowiedz się, jak efektywnie docierać do użytkowników, którzy już odwiedzili twoją stronę, i zwiększyć wskaźniki konwersji.
Czytaj więcej

SEO: Sekret skutecznego pozycjonowania online.

Poznaj najważniejsze strategie i narzędzia, które pomogą Ci zdobyć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i zwiększyć widoczność Twojej strony internetowej.
Czytaj więcej

Pozycjonowanie stron z Trakido jest proste! Mamy 12 lat doświadczenia na rynku

Zapisz się na KONSULTACJĘ!

Zapisz się do newslettera i poznaj jedne z najskuteczniejszych narzędzi do prowadzenia działań marketingowych w sieci.
Dziękujemy, właśnie otrzymaliśmy Twoją wiadomość! Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe :)
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza.

Napisz do nas

Właśnie otrzymaliśmy Twoją wiadomość! Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe :)
Ups!Coś poszło nie tak podczas wysyłania wiadomości.
AUTOMATYZACJA SPRZEDAŻY
Odkryj potencjał automatyzacji sprzedaży. Skontaktuj się z nami i zwiększ efektywność swoich działań już teraz!
OBSŁUGA SOCIAL MEDIA
Dowiedz się, jak łatwo zaplanować i zautomatyzować publikację postów na Social Media. Spraw, aby Twoje treści trafiały do właściwych odbiorców.
KONSULTACJA MARKETINGOWA
Chcesz rozwinąć swój biznes, dotrzeć do nowych klientów, zwiększyć sprzedaż, ale nie wiesz jak? Skontaktuj się z nami i umów na konsultację marketingową!
Projekt i Realizacja
logo-trakido