BLOG
BLOG
BLOG
BLOG
BLOG

Influencer marketing: Klucz do skutecznego promowania marki w sieci

Chcesz przebić się ze swoją ofertą do mainstreamu? A może zależy Ci na konkretnej grupie odbiorców? Zastanawiasz się jak zwiększyć zaangażowanie klientów? Niezależnie od motywacji, odpowiedzią na Twoje pytanie może być influencer marketing. To skuteczne narzędzie do promowania marki wśród internautów. Potęga social mediów jest nieograniczona, dlatego warto ją wykorzystać do swoich celów biznesowych. Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest influencer marketing
  • kto to influencer
  • czemu influencer marketing jest skuteczny
  • jak dopasować działania z zakresu influencer marketingu do Twojej firmy
skuteczny-influencer-marketing

Influencer marketing, czyli marketing wpływu

Hasło influencer marketing kojarzy się z kampaniami z udziałem influencerów. Tak rzeczywiście jest, ale to jedno zdanie nie oddaje całej istoty zagadnienia. Twórcy internetowi skupiają wokół siebie grupy zaangażowanych fanów. Zazwyczaj są to osoby o podobnym stylu życia, przekonaniach, zainteresowaniach, dość jednorodni pod względem wieku.
Influencer ma realny wpływ na podejmowane decyzje zakupowe swoich fanów. Jego wybory, porady są dla odbiorców wiarygodne, chętnie się nimi kierują. Trafiają one do nich znacznie bardziej niż tradycyjne metody marketingowe, takie jak reklamy z nikomu nieznanymi postaciami, banery, czy wyskakujące pop-upy. Influencer jest swoistym łącznikiem pomiędzy marką, a jej konsumentami
Działania influencer marketingowe odbywają się w sieci, za pomocą portali społecznościowych, blogów, serwisów video. Im bardziej wiarygodny influencer, tym skuteczność jego działań jest większa. Ten rodzaj marketingu jest najbardziej skuteczny w młodszych pokoleniach, które na co dzień „żyją” w sieci. Średni przedział wiekowy to ok. 15-30 lat.

Człowiek, który ma wpływ

Influencer to twórca, który poprzez treści publikowane na swoich platformach, ma wpływ na społeczność zbudowaną wokół jego osoby. Influencerów można podzielić według platform (youtuberzy, instagramerzy, tiktokerzy, streamerzy i blogerzy) lub zainteresowań (np. blogerki modowe, osoby związane z parentingem, lifestylem).
Co ciekawe, influencerem niekoniecznie musi być człowiek. W social mediach znajdziemy wiele niezwykle popularnych profili zwierząt, jednym z najbardziej rozpoznawalnych była kotka Grumpy Cat.
marketing-wplywu
https://gazetawroclawska.pl/grumpy-cat-ma-100-milionow-dolarow-na-koncie-kojarzycie-tego-marudnego-kota-film-memy/ga/3677700/zd/4596954
Czemu wierzymy influencerom? Ponieważ są do nas podobni. Mają zbliżone zainteresowania, styl życia, wyznają podobne wartości. Są „na wyciągnięcie ręki”, można się z nimi skontaktować za pomocą Internetu. Często fani biorą aktywny udział w ich działaniach, np. występują z nimi w filmach na YouTube. To wszystko sprawia, że influencer wzbudza zaufanie swoich fanów, jest dla nich autentyczny i bliski.
Zwłaszcza wśród nastolatków, influencerzy to prawdziwe autorytety. W tej grupie wiekowej wiele osób marzy o zostaniu influencerem. Kojarzy im się to jako mało wymagający sposób na zarobienie dużych pieniędzy. Jaka jest rzeczywistość? Topowi influencerzy mają za sobą cały sztab osób wspomagających ich pracę jak np. kamerzyści, montażyści, fotografowie. Content, jaki udostępniają, musi być maksymalnie przemyślany. Odpowiadać na potrzeby współpracujących z nimi marek i być zarazem atrakcyjny dla ich odbiorców.

Skuteczność influencer marketingu

Dlaczego to działa? Ponieważ opiera się na rekomendacji osoby postrzeganej jako bliska, autorytetu. Łatwiej zaufać komuś takiemu niż osobie kompletnie dla nas nieznanej. Przykładowo: klientka szuka dla siebie nowej palety cieni. Obserwuje konto z branży beauty, jej ulubiona vlogerka wrzuca do sieci filmik z recenzją paletki konkretnej marki. Może na nim zobaczyć, jak sprawdza się dany produkt na skórze, jego wydajność, czy przykładowy makijaż. Jeśli twórczyni jest zawodową makijażystką, poziom jej autorytetu i zaufania wzrasta. Klientka prędzej zakupi paletę z filmu niż np. poleconą w sklepie, przez przypadkową osobę.
Dzięki influencer marketingowi jesteśmy w stanie precyzyjnie dotrzeć do konkretnej grupy klientów. Jak we wspomnianym przykładzie branży beauty, odbiorczyniami tych treści są kobiety zainteresowane makijażem, a osoby, które nie przykładają uwagi do makijażu, nie będą raczej traciły czasu na oglądanie czegoś, co je nie interesuje. Ważną rolę gra też zasięg influencera. Popularni twórcy przyciągną nowych klientów, którzy wcześniej mogli nie słyszeć o danej marce. Co więcej, jeśli twórca umieści u siebie odnośnik do strony firmowej klienta, poprawi tym sposobem jej widoczność w wyszukiwarce. Wartościowe linki istotnie wpływają na pozycjonowanie witryny.
Jeśli chcesz, by o Twojej marce mówiono, to świetnym sposobem jest nawiązanie współpracy z influencerem. Chodzi tu nie tylko o znane nazwiska. Jest to okazja do przedstawienia firmy, czy jej produktów w nietuzinkowy i oryginalny sposób. Posługując się storytellingiem, można sprawić, że kampania nie będzie postrzegana tylko jako reklama. Emocjonalnie angażując odbiorcę, zwiększamy szansę na to, że zostanie naszym klientem.
influencer-marketing-trakido-torun

Influencer marketing skrojony na miarę

Wiemy już, na czym polega influencer marketing, kim jest influencer i jakie korzyści może przynieść ta współpraca. Pora na dopasowanie działań i wybór twórcy. To kluczowe kwestie, bo źle dobrane elementy kampanii i nieodpowiedni influencer, to prosty przepis na porażkę. Przede wszystkim należy ustalić cel. Zależy nam na rozpoznawalności, zaangażowaniu klientów, a może na sprzedaży? Bez ustalenia celu, nie da dopasować się skutecznych metod ani twórcy.
Kolejny krok to wybór grupy odbiorców. Do kogo chcesz się zwrócić? Kto jest Twoim przykładowym klientem?  Precyzyjne określenie kim jest Twój klient, to podstawa do dobrego doboru skutecznych metod komunikacji. Pozwoli to też ominąć grupy osób niezainteresowanych.
Pora na punkt główny, czyli dobór influencera. Jeśli poprzednie kroki zostały starannie wykonane, proces wyboru, będzie o wiele prostszy. Co jest ważne przy wyborze? Pierwsze na myśl przychodzą ilość fanów lub subskrypcji. Choć zasięgi są ważne, to jednak nie najważniejsze. Bardzo istotne jest zaangażowanie odbiorców. Na nic zdadzą się rzesze fanów, jeśli kompletnie nie reagują na to, co udostępnia dany influencer. Często lepiej postawić na konta o mniejszych zasięgach, ale z bardziej oddanymi odbiorcami.
Ostatni krok to wybór kanału komunikacji. Możesz wybrać social media, blogi, czy film na YouTube. Rodzaj i ilość platform zależy od ustalonej grupy docelowej i miejsca w sieci, gdzie działa konkretny influencer.
Gdzie znaleźć influencera? Czasem influencerzy sami kontaktują się z daną marką, ponieważ są jej użytkownikami. To idealna sytuacja, gdy twórca zna firmę i jej produkty, jest ich konsumentem. Takie kampanie wychodzą na bardziej naturalne i są lepiej odbierane przez potencjalnych klientów.
Oczywiście sami możemy wykonać „pierwszy krok”. W zależności od skali popularności wybranego influencera możemy skontaktować się z nim bezpośrednio lub przez agenta/agencję, którzy go reprezentują. Im większa popularność i profesjonalizm, tym trudniej nawiązać współpracę. Konkurencja jest duża, a najwięksi influencerzy mogą dowolnie przebierać w ofertach.
Podsumowując, obecnie prowadzenie kampanii z influencerami jest już prawie podstawą w social mediach. To bardzo dochodowa gałąź w marketingu i jeśli chcemy być na czasie, to nie sposób ją pominąć. Dobrze poprowadzona kampania pozwoli nam ocieplić i uwiarygodnić wizerunek. Zmniejszy też dystans z klientami oraz znacznie zwiększy ich ilość. Nawiązywanie relacji z twórcami internetowymi, to proces wymagający zaangażowania i bardzo dokładnego przygotowania. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, skontaktuj się z nami i razem stwórzmy skuteczną kampanię z influencer marketingu. W Trakido ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Odkryj sekrety skutecznego brandingu: Klucz do wzrostu Twojego biznesu!

brand-strategy
Nasz artykuł zdradzi Ci tajniki budowy marki, która przyciąga uwagę i lojalność klientów. Poznaj strategie, które pomogą Ci wyróżnić się na rynku i osiągnąć sukces biznesowy.
Czytaj więcej

Content Marketing: Sztuka tworzenia treści, która przyciąga i konwertuje.

content-marketing
Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci w skutecznej promocji online. Dowiedz się, jak kształtować treści, które angażują, budują zaufanie i przynoszą wzrosty w biznesie.
Czytaj więcej

Remarketing: Jak wykorzystać drugą szansę na konwersję?

remarketing-agencja-marketingowa-trakido
Dowiedz się, jak efektywnie docierać do użytkowników, którzy już odwiedzili twoją stronę, i zwiększyć wskaźniki konwersji.
Czytaj więcej

SEO: Sekret skutecznego pozycjonowania online.

Poznaj najważniejsze strategie i narzędzia, które pomogą Ci zdobyć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i zwiększyć widoczność Twojej strony internetowej.
Czytaj więcej

Zapisz się na KONSULTACJĘ!

Zapisz się do newslettera i poznaj jedne z najskuteczniejszych narzędzi do prowadzenia działań marketingowych w sieci.
Dziękujemy, właśnie otrzymaliśmy Twoją wiadomość! Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe :)
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza.

Napisz do nas

Właśnie otrzymaliśmy Twoją wiadomość! Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe :)
Ups!Coś poszło nie tak podczas wysyłania wiadomości.
AUTOMATYZACJA SPRZEDAŻY
Odkryj potencjał automatyzacji sprzedaży. Skontaktuj się z nami i zwiększ efektywność swoich działań już teraz!
OBSŁUGA SOCIAL MEDIA
Dowiedz się, jak łatwo zaplanować i zautomatyzować publikację postów na Social Media. Spraw, aby Twoje treści trafiały do właściwych odbiorców.
KONSULTACJA MARKETINGOWA
Chcesz rozwinąć swój biznes, dotrzeć do nowych klientów, zwiększyć sprzedaż, ale nie wiesz jak? Skontaktuj się z nami i umów na konsultację marketingową!
Projekt i Realizacja
logo-trakido