BLOG
BLOG
BLOG
BLOG
BLOG

Co to jest pozycjonowanie lokalne? Czy każda firma powinna prowadzić takie działania?

pozycjonowanie-lokalne-agencja-marketingowa-torun
Z artykułu o pozycjonowaniu stron wiesz, że jest to działanie, którego nie można pominąć w skutecznym marketingu. Nie inaczej sprawa wygląda w pozycjonowaniu na mniejszą skalę, czyli w lokalnym. Nie każda firma zaczyna z wysokiego „C”, a czasem profil działalności wymaga działań tylko na rynku lokalnym. Jeśli prowadzisz małą cukiernię i chcesz sprzedawać pączki, to skupiasz się na rynku w swoim mieście. Oczywiście, możesz zostać ogólnopolskim pączkowym potentatem, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i warto na początek skupić się na czymś mniejszym.
Co składa się na local SEO? Zapytania użytkowników na frazach kluczowych, wyniki z Google Maps, czy wizytówka w Google Moja Firma. Więcej o wizytówce i jej konfiguracji przeczytasz tutaj. Warto nadmienić, że Google na bieżąco sprawdza lokalizację użytkowników i proponuje im wyniki najbliżej miejsca, w którym się obecnie znajdują. Jest więc o co walczyć. No dobrze, wiemy już co tworzy local SEO, ale jak ono działa?

A może ciasteczko?

Głównymi czynnikami wyszukiwania lokalnego jest odległość (np. najbliższa apteka) i rodzaj produktu (wysyłanie tortu pocztą wciąż nie jest najlepszym pomysłem). Kolejnym czynnikiem może być też czas. Klient potrzebuje czegoś tego samego dnia lub w ciągu kilku godzin i szuka firmy, która mu to zapewni. Nie sposób pominąć wyszukiwań mobilnych. Użytkownicy smartfonów generują ponad 50% zapytań w wyszukiwarkach. Turyści zwiedzający dane miasto szukając lokalnych atrakcji, jedzenia, czy pamiątek będą używać telefonu do znalezienia potrzebnych informacji. 

Co więcej, uzupełniając wizytówkę o telefon i adres, możemy spowodować, że klient pojawi się wprost u naszych drzwi. W czasie wizyty w siedzibie firmy łatwiej przekonać klienta do zakupu. Klienci lokalni wykazują się też większym przywiązaniem do np. sklepów, gdzie mogą przyjść i porozmawiać na temat towaru, albo obejrzeć produkt na żywo. Wielu internautów po sprawdzeniu lokalnego rynku, dokonuje później zakupu.
pozycjonowanie-lokalne-agencja-marketingowa-trakido

Od czego zacząć pozycjonowanie lokalne?

Na początku było słowo, czyli znajdź odpowiednie frazy kluczowe. Skoro pozycjonowanie lokalne, to kluczowe jest tu miejsce. Fraza musi zawierać nazwę miasta, regionu, czasem przydatna jest nawet nazwa dzielnicy lub ulicy. Pozostałe słowa należy dobrać na podstawie ich popularności. 

Kolejny krok to analiza konkurencji, czyli na co wyszukują się przedsiębiorstwa z danej branży. Sprawdzić to można za pomocą płatnych programów jak Senuto, czy Semstorm. Warto też przeprowadzić audyt SEO całej witryny, czy nie zawiera ona błędów  i jest poprawnie zoptymalizowana pod wyszukiwarkę. Pamiętaj też, że dobre wrażenie da się zrobić tylko raz, dlatego zadbaj o User Experience. Wolne ładowanie strony, nieczytelny układ, czy niemożność wyszukania konkretnej informacji, odstraszą nawet najwytrwalszego internautę. Nieprofesjonalna strona będzie dla potencjalnych klientów przestrogą przed nieprofesjonalną firmą, czy usługą. Po prostu wszystko musi sprawnie działać i dobrze wyglądać. 

Sprawdź poprawność wszystkich danych NAP* (Name, Address, Phone). Jeśli prześpisz ten krok, możesz stracić wielu potencjalnych klientów. Wszystkie dane muszę być spójne z wizytówką w Google, wszędzie podawaj ten sam adres, czy numer telefonu. Inaczej przeglądarka może mieć problem z dopasowaniem położenia, jeśli napotka kilka lokalizacji.
pozycjonowanie-lokalne-trakido-torun

Wszyscy kochają gwiazdki

Google promuje tylko te strony, które są użyteczne dla użytkowników. Wpływ na to mają też opinie internautów. Są one dobrze widoczne (zwłaszcza przy wyszukiwaniu lokalnym), tuż pod nazwą konkretnej firmy. Pięciogwiazdkowe opinie, najlepiej z opisem świetnie zwiększają wiarygodność firmy. Nie tylko w oczach klientów, ale i samego Google. Czasem prowadzone są akcje sprawdzania opinii i te wyglądające na fałszywe, są usuwane. Co więcej, jak wynika z badań 85% użytkowników sieci, traktuje opinie jak rekomendację od kogoś znajomego. 

Pozycjonowanie lokalne jest nieco trudniejsze od ogólnego, wymaga bardziej złożonego podejścia. Niemniej, jest istotną, a przy lokalnych biznesach jedną z kluczowych gałęzi marketingu. Systematyczne prowadzenie local SEO może dać imponujące efekty. Szczególną uwagę należy poświęcić mobilnej odsłonie strony Twojej firmy. To właśnie użytkownicy smartfonów stanowią podstawę wyszukiwań lokalnych. W Trakido chętnie pomożemy Ci w zbudowaniu silnej marki, a nasze działania z zakresu optymalizacji i zwiększeniu ruchu na stronie, przełożą się na długotrwały efekt w postaci wielu nowych klientów.

*nap, to po angielsku drzemka :)

Odkryj sekrety skutecznego brandingu: Klucz do wzrostu Twojego biznesu!

brand-strategy
Nasz artykuł zdradzi Ci tajniki budowy marki, która przyciąga uwagę i lojalność klientów. Poznaj strategie, które pomogą Ci wyróżnić się na rynku i osiągnąć sukces biznesowy.
Czytaj więcej

Content Marketing: Sztuka tworzenia treści, która przyciąga i konwertuje.

content-marketing
Poznaj strategie i narzędzia, które pomogą Ci w skutecznej promocji online. Dowiedz się, jak kształtować treści, które angażują, budują zaufanie i przynoszą wzrosty w biznesie.
Czytaj więcej

Remarketing: Jak wykorzystać drugą szansę na konwersję?

remarketing-agencja-marketingowa-trakido
Dowiedz się, jak efektywnie docierać do użytkowników, którzy już odwiedzili twoją stronę, i zwiększyć wskaźniki konwersji.
Czytaj więcej

SEO: Sekret skutecznego pozycjonowania online.

Poznaj najważniejsze strategie i narzędzia, które pomogą Ci zdobyć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i zwiększyć widoczność Twojej strony internetowej.
Czytaj więcej

Pozycjonowanie stron z Trakido jest proste! Mamy 12 lat doświadczenia na rynku

Zapisz się na KONSULTACJĘ!

Zapisz się do newslettera i poznaj jedne z najskuteczniejszych narzędzi do prowadzenia działań marketingowych w sieci.
Dziękujemy, właśnie otrzymaliśmy Twoją wiadomość! Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe :)
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza.

Napisz do nas

Właśnie otrzymaliśmy Twoją wiadomość! Skontaktujemy się najszybciej jak to możliwe :)
Ups!Coś poszło nie tak podczas wysyłania wiadomości.
AUTOMATYZACJA SPRZEDAŻY
Odkryj potencjał automatyzacji sprzedaży. Skontaktuj się z nami i zwiększ efektywność swoich działań już teraz!
OBSŁUGA SOCIAL MEDIA
Dowiedz się, jak łatwo zaplanować i zautomatyzować publikację postów na Social Media. Spraw, aby Twoje treści trafiały do właściwych odbiorców.
KONSULTACJA MARKETINGOWA
Chcesz rozwinąć swój biznes, dotrzeć do nowych klientów, zwiększyć sprzedaż, ale nie wiesz jak? Skontaktuj się z nami i umów na konsultację marketingową!
Projekt i Realizacja
logo-trakido